Go to body

SUNGKYUL UNIBERSITY

Brief History Home > ABOUT SUNGKYUL > Brief History

After establishment ~ 1990


연혁
Date Details
1989.12.18

Dr. Sung, Kee-ho was inaugurated as the 4th rector.

1988.09.

Presbyter, Han, Kang-Soo(한강수) was sworn in as the 7th chief director.

1987.12.17

Evening Courses of Christian Education and Community Development Departments were merged respectively into day classes. Prescribed number of people was increased to 40 in Pastoral Theology Department. 40 people increase was approved in Religious Music Department.

1985.12.30

Dr. Lee, Sung-joo was inaugurated as the third rector.

1984.12.17

Dept. of Christianity was rename changed to Dept. of Christian Education

1984.03.01

Night faculties in Seoul Campus was moved and integrated into An-Yang Campus.

1981.12.02

Prescribed number of people was increased to 30 in Dept. of Missionary Work. Prescribed number of people was increased to 80 in Dept of Theology. Dept. of Christian Education was renamed to Dept. of Christianity. Dept. of Nursey was renamed to Dept. of Early Childhood Education. Dept. of English education was renamed to Dept. of English ; English Literature.

1980.12.04

Dr. Chun, Yung-shik was inaugurated as the second rector.

1980.11.26

Prescribed number of people was increased to 40(night) in Dept. of Theology. Christian Education, Business Administration, Public Administration, Welfare and English education departments were added. Prescribed number of people was increased to 40(night) in Dept. of Christian Education

1978.02.15

Prescribed number of people was increased to 40 in Dept. of Nursey

1976.12.31

Prescribed number of people was increased to 40 in Dept. of Community Development

1975.05.30

An-Yang Campus(Sungkyulgwan) was completed.

1974.01.15

Christian Education department(night, 30) was added to Division of Theology. Prescribed number of people was increased to 50 in Dept. of Theology.

1973.10.

Presbyter, Lee, Eung-Ho(이응호) was sworn in as the 6th chief director.

1971.05.

Presbyter, Jang, Yin-Chan(장인찬) was sworn in as the 5th chief director.

1969.02.

Itinerant preacher, Hong, Dae-Sil(홍대실) was sworn in as the 4th chief director

1968.07.01

Presbyter, Jang, Yin-Chan(장인찬) was sworn in as the third chief director.

1968.02.

Presbyter, Im, Chang-Ho(임창호) was sworn in as the second chief director.

1966.12.30

Approved as Regular College

1965.01.31

Full establishment of the Seminary(Dept. of Theology, 30) was approved by the Ministry of Education

1964.12.

Presbyter, Kim, Young-sun(김영순) was sworn in as the 1st chief director.

1962.09.20

On september 20, 1962 SungKyul Theological Seminary opened at Choongjeongno: Dr. Kim, Eung-Jo was inaugurated as the 1st rector.